Laboratoria Przyszłości to Program skierowany m. in. do szkół podstawowych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymują od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

W naszej szkole w ramach tego programu zostały zakupione klocki konstrukcyjne KNEX. Zestawy klocków konstrukcyjnych to znakomita zabawa połączona z nauką, rozwijająca wyobraźnię i myśl konstrukcyjną małych budowniczych. Dzięki prostocie elementów połączonej z różnorodnością kolorów można konstruować niesamowite pojazdy, roboty i fantastyczne konstrukcje. Zestawy pozwalają budować ruchome konstrukcje, dzięki czemu zabawa staje się jeszcze bardziej ciekawa. Klocki są cenną pomocą dydaktyczną w nauczaniu dzieci geometrii i myślenia przestrzennego, mogą być też wykorzystywane na lekcjach fizyki czy astronomii w starszych klasach.

KNEX to niesamowite zestawy klocków, z których powstają fantastyczne modele zwierząt oraz ruchome, przestrzenne konstrukcje. Pozwalają małym budowniczym na samodzielne tworzenie podstawowych obiektów, a starszych użytkowników motywują do tworzenia złożonych konstrukcji, które wzbudzają ich ciekawość techniką i inżynierią. Każdy zestaw dostarczany jest z instrukcją oraz plastikowym pudełkiem, które umożliwia wygodne przechowywanie elementów. Aktywność z klockami poprawia koordynację ręka-oko, doskonali zdolności motoryczne, umiejętności rozwiązywania problemów, stymuluje funkcje poznawcze i rozwija inteligencję przestrzenną. Uczniowie podczas lekcji techniki mogli przekonać się jakie wspaniałe konstrukcje można z nich budować, łącząc zabawę z nauką.

Wykorzystując sprzęt z programu Laboratoria Przyszłości na lekcji plastyki: aparat fotograficzny zielone płótno, lampy, statywy itp., uczniowie zdobywali nowe umiejętności w zakresie fotografii.
          Uczyli się jak poprawnie wykonać zdjęcie, ustawić oświetlenie, przygotować miejsce, rekwizyty. Wykonali serię zdjęć inspirowanych obrazami znanych malarzy.

Rozwijamy inteligencję przestrzenną poprzez zabawę – „Laboratorium Przyszłości”

Zestawy klocków konstrukcyjnych KNEX zakupione w ramach „Laboratoriów Przyszłości” zostały wykorzystane na zajęciach Koła Młodego Odkrywcy. Zestawy pozwalają budować ruchome konstrukcje, dzięki czemu zabawa połączona z nauką rozwija wyobraźnię i myśl konstrukcyjną budowniczych. Klubowicze wykazali się determinacją i pomysłowością wykorzystując prawa fizyki w inżynierii przestrzennej.

,,Mała Ojczyzna”

Uczniowie klasy 8a, Kinga Terefenko i Oliwier Śnieżek, przeprowadzili wywiad z Panią Dyrektor Marią Bieda. Pracując nad realizacją projektu ,,Blizne – Moja Mała Ojczyzna” rozmawiali z Panią Dyrektor o jej pracy zawodowej oraz zainteresowaniach. Zdarzenie zostało zarejestrowane przy użyciu sprzętu, aparatu i kamery, zakupionego z projektu Laboratoria Przyszłości.

Uczniowie naszej szkoły dwukrotnie wystąpili na szkolnej scenie przedstawiając Jasełka pt.: „ Światłość Świata”. Pierwszy występ odbył się 22 grudnia, a kolejny dla społeczności lokalnej 15 stycznia 2023r. Piękną oprawę muzyczną kolęd i pastorałek przygotowała pani Iwona Stryczniewicz wraz ze szkolnym zespołem muzycznym. Podczas występu wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości: mikser cyfrowy, kolumny głośnikowe i mikrofony.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Okres przedświąteczny to najlepszy czas na wykonanie ozdób świątecznych. W tym roku podczas zajęć techniki uczniowie klas szóstych przygotowali je dzięki zakupionej w ramach projektu Laboratoria Przyszłości drukarce 3d.

W tym roku nasza szkoła otrzymała nowoczesne wyposażenie dydaktyczne w ramach projektu Laboratoria Przyszłości, między innymi cztery zestawy Gogli VR, które mogą być wykorzystane podczas lekcji z wielu przedmiotów i umożliwiają wirtualne zgłębianie wiedzy. Uczniowie klas szóstych wykorzystywali Gogle VR podczas lekcji techniki. Zajęcia były bardzo ciekawe i bogate w emocje.

Uczniowie klas szóstych na zajęciach techniki przygotowali pyszne i chrupiące gofry. Wykorzystali do ich przygotowania sprzęt kuchenny zakupiony w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

Korzystając z kuchennych sprzętów zakupionych w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” uczniowie klas piątych przygotowali pyszne sałatki owocowe.

W tym roku Dzień Edukacji Narodowej wszystkim pracownikom szkoły urozmaiciły prezenty w postaci stokrotek wykonanych przez uczniów na zakupionej w ramach projektu Laboratoria Przyszłości drukarce 3d.

W czwartek 5 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie edukacyjnym Mobilne Laboratoria Przyszłości. W ramach tego projektu dwóch edukatorów przeprowadziło w warsztaty z wykorzystaniem najnowszych technologii.

Uczniowie dowiedzieli się czym charakteryzują się innowacje technologiczne, czym jest sztuczna inteligencja, do czego służą mikrokontrolery oraz jak powstaje druk 3D. Mogli samodzielnie zaprojektować przedmioty z wykorzystaniem długopisów w technologii 3D, a także doświadczyć wirtualnej rzeczywistości przy wykorzystania Gogli VR.

Zajęcia były prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający rozwijaniu zainteresowań i umiejętności praktycznych.