• Projekty Edukacyjne

        • W okresie  luty – kwiecień 2014 r. 13 uczniów klas II i III Gimnazjum w Bliznem uczestniczyło w realizacji edukacyjnego projektu gimnazjalnego „Pamiętajmy o rocznicach”. Celem projektu było: rozwijanie zainteresowań uczniów i społeczności lokalnej ważnymi wydarzeniami historycznymi w dziejach Polski, rozwijanie umiejętności korzystania
          z różnych źródeł informacji, kształtowanie umiejętności współpracy w zespole, rozpowszechnianie w społeczeństwie lokalnym potrzeby obchodzenia rocznic narodowych.

          Opiekunem grupy była pani Ewa Szarek, nauczyciel historii i wos.

          Grupa pracowała  bardzo aktywnie i osiągnęła większość zaplanowanych celów. Uczniowie poznawali i poszerzali wiedzę dotyczącą okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 maja. Przypomnieli sobie znaczenie dokumentu jakim jest konstytucja dla państwa. Podjęli również próbę analizy i oceny zmian jakie miała wprowadzić konstytucja  z 1791 roku. Poszukując informacji uczniowie korzystali z różnych dostępnych źródeł, m. in. pozycji książkowych, stron internetowych. By podzielić się zdobytymi informacjami z innymi członkami grupy gimnazjaliści spotykali się na cotygodniowych konsultacjach.

          Uczniowie, chcąc poznać opinię społeczności lokalnej, przygotowali ankietę dotyczącą tego jak mieszkańcy Bliznego obchodzą rocznice narodowe. Ankietę przeprowadzono wśród 55 mieszkańców. Ankietowanie było  okazją do rozmów na temat świąt narodowych, potrzeby ich obchodzenia, pogłębiania postawy patriotycznej.

          Uczniowie przygotowali też interesującą prezentację wydarzeń z przeszłości w postaci uroczystej akademii z okazji 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Przygotowując się do akademii opracowali scenariusz, wykonali elementy dekoracji i zgromadzili potrzebne rekwizyty. Uczniowie nawiązali współpracę z zespołem wokalnym i zaangażowali dodatkowych uczniów gimnazjum do pracy nad występem.

          Podczas pracy grupa integrowała się i wzajemnie wspierała. U większości widać było poczucie odpowiedzialności i terminowości. Mimo pojawiających się trudności  uczniowie potrafili osiągnąć zaplanowane cele.

          Uroczysta akademia odbyła się 30 kwietnia 2014 roku. Uczniowie przekazali społeczności szkolnej wiedzę na temat okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 maja. Mieli też okazję zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.

            Po zakończeniu pracy odbyło się podsumowanie projektu. Członkowie grupy dokonali samooceny i oceny innych. Opowiadali o tym, co sprawiało im trudność, co dało im satysfakcję, jak oceniają swoją pracę. Działania te przyczyniły się do procesu ewaluacji.

           

           

           

           

          Zapraszamy do przeglądnięcia projektu realizowanego pod opieką nauczyciela j. angielskiego Pani Lidii Gładysz. Projekt do obejżenia na: www.blizne.weebly.com

          Projekt edukacyjny - "Jak liczono dawniej, jak liczymy dziś".

          W dniu 26.05.2011 r., odbyła się prezentacja projektu dydaktycznego realizowanego przez 14 uczniów klas II Gimnazjum w Bliznem. Opiekunem uczniów i koordynatorem projektu była Pani Krystyna Pająk.

          Projekt miał za zadanie zapoznać uczniów z historią liczenia od najdawniejszych czasów, aż po czasy współczesne.

          Przedstawiono system zapisu liczb, które stworzyło indiańskie plemię Majów, babiloński system pozycyjny, egipski system liczbowy, rzymski system liczbowy.

          Zapoznano uczniów ze sposobem liczenia w starożytnej Grecji, oraz historią cyfr arabskich. Zaprezentowano różne systemy liczbowe, jednak najwięcej uwagi poświęcono dziesiętnemu systemowi liczb, który obowiązuje dzisiaj i systemowi dwójkowemu na którym opierają się komputery.

          Następnie przedstawiono histroię przedmiotów służących do liczenia takich jak: abak, liczydła sumatory, pierwsze maszynki liczące - arytmometry, kieszonkowe maszyny liczące - kalkulatory i współczesne już komputery.

          Grupa uczniów przygotowująca projekt zorganizowała też wystawę sprzętu liczącego. Zgromadzono wiele eksponatów z dziedziny liczenia w czasach dawnych, aż po czasy współczesne. Wsytawa cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów.