WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

Szkoła Podstawowa w Bliznem od czterech lat współpracuje ze Szkołą w Koškovcach.

Koškovce to miejscowość położona ok. 14 km od miasta Humenné w historycznej krainie Zemplin.

W ramach współpracy uczniowie obydwu szkół mają możliwość podróżowania, zwiedzania i poznawania nowych miejsc, kultury i ludzi.

Od 2014 roku młodzież z Bliznego wiele razy gościła na Słowacji. Początkowo wyjazdy miały charakter obozu integracyjno- sportowego, w późniejszym czasie nasi uczniowie wyjeżdżali na wycieczki krajoznawcze.

Szkoła w Bliznem była również gospodarzem dla uczniów z Koškoviec. Słowaccy uczniowie zwiedzili Rzeszów, Krosno, Karpacką Troję, Sanok, Bieszczady oraz Blizne i okolice.

W tym roku szkolnym, młodzież z Bliznego odwiedziła zaprzyjaźnioną szkołę w pąździerniku (5,6,7. X. 2017 r.). Podczas pierwszego dnia uczniowie zwiedzili: zamek w Spisskim Hradzie, przepiękną górską miejscowość Tatrzańską Łomnicę oraz Strbskie Pleso. Największą atrakcją był wyjazd kolejką linową na Skalne Pleso – górskie jezioro, z którego rozciąga się panorama Tatr Wysokich z Łomnicą na pierwszym planie. Drugiego dnia uczniowie zobaczyli Jaskinię Bielańską, poznali przyrodę Tatr w Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego w Tatrzańskiej Łomnicy. Trzeciego dnia nasi uczniowie poznali miejscowość Koškovce, Humenne oraz ruiny zamku znajdujące się w powiecie Humenne.

Podczas trzech dni spędzonych na Słowacji, uczniowie nie tylko poznali i zobaczyli ciekawe miejsca, ale przede wszystkim mieli możliwość poznania, rozmawiania i spędzania czasu z rówieśnikami ze słowackiej szkoły.

Współpraca ze szkołą z Koškoviec, to nie tylko integracja środowiska uczniowskiego. To również współpraca grona pedagogicznego oraz dyrekcji obydwu szkół. Od trzech lat nauczyciele z Bliznego biorą udział oraz są organizatorami turniejów sportowych.

Współpraca zagraniczna rozwija się prężnie, mamy wiele kontaktów, co daje zarówno dzieciom, jak i nauczycielom wiele możliwości rozwoju, poznania i zrozumienia siebie nawzajem.