Zmiany organizacyjne szkół w Bliznem.

Do roku 1999 w Bliznem funkcjonowała ośmioklasowa szkoła podstawowa.

Uchwałą Rady Gminy w Jasienicy Rosielnej Nr IV/25/99 przekształcono szkołę podstawową o strukturze organizacyjnej klas I – VIII w szkołę podstawową o strukturze organizacyjnej klas I – VI. Jednocześnie Uchwałą Rady Gminy Jasienica Rosielna Nr IV/ 24/99 utworzono gimnazjum o strukturze organizacyjnej klas. I – III.

Stanowisko dyrektora szkoły podstawowej w wyniku przeprowadzonego konkursu powierzono mgr Mieczysławowi Skiba. Natomiast Józefowi Nogaj, dotychczasowemu dyrektorowi szkoły podstawowej, powierzono stanowisko dyrektora gimnazjum.

Rok 2002 to kolejne zmiany organizacyjne.

Rada Gminy Jasienica Rosielna podjęła Uchwałę Nr XXX/221/2002 w sprawie połączenia Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bliznem w Zespół Szkół w Bliznem.

Dotychczasowy dyrektor gimnazjum Józef Nogaj przeszedł na emeryturę. Jednocześnie rozpisano konkurs na stanowisko dyrektora zespołu szkół. W wyniku konkursu stanowisko to zostało powierzone mgr Mieczysławowi Skiba.

Działania związane z nadaniem szkołom imienia.

.

Dyrektor  Zespołu Szkół w Bliznem mgr Mieczysław Skiba przedstawił radzie pedagogicznej społeczną inicjatywę o rozpoczęciu starań o nadanie imienia zarówno szkole podstawowej jak i gimnazjum. Propozycją  patrona szkoły był św. Michał Archanioł.

Samorząd Uczniowski Gimnazjum w Bliznem na posiedzeniu w dniu 26.09.2008 r. pozytywnie zaopiniował propozycję nadania  szkole im. św. Michała Archanioła.

Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Bliznem na posiedzeniu w dniu 31.10.2008 r. jednogłośnie poparł wniosek o nadanie szkole im. Św. Michała Archanioła.

Rada Rodziców Zespołu Szkół w Bliznem na posiedzeniu w dniu 09.01.2009 r. pozytywnie zaopiniowała i wystąpiła z wnioskiem do Wójta Gminy Jasienica Rosielna o nadanie szkole podstawowej i gimnazjum im. św. Michała Archanioła.

Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bliznem na wspólnym posiedzeniu w dniu 11.03.2009 r. wnioskowała, aby dla szkoły podstawowej i gimnazjum wybrać jednego patrona: św. Michała Archanioła i takie imię nadać szkołom.

W dniu 12.03.2009 r., przesłano do Wójta Gminy Jasienica Rosielna wniosek o podjęcie inicjatywy w sprawie nadania Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Bliznem im. Św. Michała Archanioła. Do wniosku dołączono wszystkie wymagane opinie organów szkół, oraz poparcie Proboszcza Parafii ks. Marka Grzebienia.

W dniu 11..05.2009 r., Wójt Gminy Jasienica Rosielna zwrócił się do Kurii Metropolitalnej w Przemyślu o wydanie opinii we wnioskowanej sprawie.

W dniu 02.12.2009 r., J.E ks. Arcybiskup Józef Michalik przesłał na ręce dyrektora Zespołu Szkół w Bliznem  gratulacje dokonania wyboru patrona św. Michała Archanioła oraz błogosławił dyrekcji, pedagogom i rodzicom na trud pracy wychowawczej, a uczniom na zdobywanie wiedzy i kształtowanie osobowości.

Rada Gminy w Jasienicy Rosielnej w dniu 29.12.2009 r., podjęła Uchwałę Nr XXXVI/264/2009, w której nadała imię ŚWIĘTEGO MICHAŁA ARCHANIOŁA SZKOLE PODSTAWOWEJ w BLIZNEM i GIMNAZJUM w BLIZNEM. Jednocześnie zmieniła AKTY ZAŁOŻYCIELSKIE dla szkoły podstawowej, gimnazjum i zespołu szkół.

Rok 2013

W lipcu 2013 r.  Rada Gminy w Jasienicy Rosielnej ogłosiła konkurs na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół w Bliznem.

W wyniku postępowania konkursowego stanowisko dyrektora powierzono mgr Marii Bieda. Jednocześnie zastępcą dyrektora została mgr Agnieszka Masłyk.

Rok 2016

Funkcję zastępcy dyrektora objęła mgr Ewa Szarek

Rok 2017

W roku szkolnym 2017/2018 Zespół Szkół w Bliznem został przekształcony w Szkołę Podstawową z oddziałami gimnazjalnymi im. Św. Michała Archanioła w Bliznem.

Rok 2019

W roku szkolnym 2019/2020 funkcjonować zaczęła samodzielnie ośmioklasowa Szkoła Podstawowa im. Św. Michała Archanioła. W październiku społeczność szkolna uroczyście obchodziła 10 rocznicę nadania szkole imienia Św. Michała Archanioła.