• Regulamin pełnienia dyżurów

• Regulamin pełnienia dyżurów nauczycielskich w Zespole Szkół w Bliznem

I. Postanowienia ogólne
          1. Dyżur jest integralną częścią procesu dydaktyczno-wychowawczego szkoły i wchodzi w

zakres podstawowych obowiązków nauczyciela.

2. Dyżury nauczycieli organizowane są w celu zapewnienia opieki i bezpieczeństwa

uczniom przebywającym w szkole podczas przerw lekcyjnych.

3. Dyżur obowiązuje wszystkich pracowników pedagogicznych szkoły.

4. Plan dyżurów międzylekcyjnych układa dyrekcja szkoły.

5. Miejscem pełnienia dyżurów przez nauczycieli są:

-  w budynku A (szkoła podstawowa): podwórko, parter,   I piętro i II piętro.

-  w budynku B (gimnazjum): podwórko, poziom „0” i klatka schodowa,  parter, I piętro, II piętro

6. Dyżur nauczycieli trwa od godziny 7.40, a kończy o 15.10

7. Nauczyciel przejmujący zastępstwo za nieobecnego pracownika przyjmuje także jego dyżur po zakończonej lekcji. Jeśli nauczyciel w tym czasie pełni własny dyżur, zgłasza to dyrektorowi (wicedyrektorowi), który wyznacza innego członka Rady Pedagogicznej do pełnienia dyżuru.

8. Wszyscy nauczyciele mający ostatnią lekcją w danej klasie sprowadza uczniów do szatni i   sprawuje opiekę aż do opuszczenia przez uczniów budynku szkolnego.

II. Obowiązki nauczyciela dyżurującego:

1.      Nauczyciel ma obowiązek przebywać w wyznaczonym harmonogramem dyżurów miejscu i czasie. Przed lekcjami rozpoczyna dyżur od godz. 7.40.

2.      Podczas dyżuru nauczyciel zwraca uwagę, aby uczniowie wychodzili z klas w czasie przerwy.

3.      Nauczyciel dyżurujący zwraca baczną uwagę na przestrzeganie przez uczniów zasad bezpieczeństwa, nie dopuszcza do niebezpiecznych zabaw, siedzenia na parapetach, wychylania się przez okno, biegania po schodach.

4.      Nauczyciel dyżurujący ma obowiązek zdecydowanie reagować na wszelkie przejawy przemocy wśród uczniów (bójki, złośliwość, przekleństwa, itp.).

5.      Nauczyciel dyżurujący ma dopilnować, aby uczniowie w czasie przerw nie biegali, nadmiernie nie hałasowali.

6.      Szczególną uwagę należy zwracać na zachowanie uczniów na klatce schodowej- uczniowie nie mogą biegać po schodach, stać i siedzieć na nich.

7.      Nauczyciel dyżurujący jest cały czas czynny, nie zajmuje się sprawami postronnymi jak: przeprowadzanie rozmów z rodzicami, nauczycielami dyżurującymi innymi osobami oraz czynnościami, które przeszkadzają w rzetelnym pełnieniu dyżuru.

8.      Nauczyciel nie może pod żadnym pozorem zejść z dyżuru bez ustalenia zastępstwa i poinformowania o tym fakcie dyrektora.

9.      Nauczyciel ma obowiązek jak najszybciej znaleźć się na swoim stanowisku i opuścić je po dzwonku na lekcję, sprawdzając stan rejonu, w którym dyżurował(porządek, itp.).

10.  Obowiązkowo i natychmiastowo zgłasza się dyrektorowi szkoły zauważone zagrożenie, którego nie jest w stanie usunąć.

11.  Nauczyciel dyżurujący odpowiada za porządek w miejscu dyżuru. Pilnuje, aby uczniowie nie zniszczyli ścian, sprzętów, i urządzeń szkolnych.

12.  W razie wypadku nauczyciel dyżurujący udziela uczniowi pierwszej pomocy, zawiadamia dyrektora szkoły, lekarza, ewentualnie wzywa pogotowie ratunkowe.

13.  Nauczyciel dyżurujący ponosi odpowiedzialność cywilną za ewentualne nieszczęśliwe wypadki, które zaistniały na jego terenie w czasie pełnienia dyżuru. Odpowiedzialność tę ponosi również wówczas, gdy nie pełnił dyżuru.

Nauczyciel dyżurujący w razie nieszczęśliwego wypadku udziela wyjaśnień Komisji Powypadkowej powołanej przez dyrektora szkoły.
           III. Postanowienia końcowe.
          1.  Harmonogram dyżurów nauczycielskich jest wywieszony w pokoju nauczycielskim.

2.  Zmiana harmonogramu następuje wraz ze zmiana rozkładu zajęć lekcyjnych.
          3.  Każdy pracownik pedagogiczny własnoręcznym podpisem potwierdza fakt zapoznania się

z regulaminem i zobowiązuje się go postrzegać.