W roku szkolnym 2016/2017 w naszej szkole zaczęło funkcjonować Szkolne Koło Caritas.

Uczniowie pozytywnie odnieśli się do tego pomysłu i chętnie podjęli się działań o charakterze wolontariatu. W ramach tych działań prowadzimy m.in. współpracę ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Bliznem. Jego uczestnicy odwiedzili naszą szkołę w listopadzie, aby obejrzeń przedstawienie pod kierownictwem p. Agaty Kędry z okazji Święta Niepodległości. Na początku grudnia  natomiast, kilku uczniów charytatywnie po lekcjach przygotowało paczki dla podopiecznych ŚDS, a w dniu 6 grudnia czworo uczniów naszej szkoły udało się tam z mikołajkowymi prezentami. Nasi uczniowie sprawili wielką niespodziankę i radość podopiecznym ŚDS.

Na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie  Zespołu Szkół w Bliznem wykonali piękne stroiki świąteczne, które młodzież Szkolnego Koła Caritas  wraz z życzeniami podaruje  osobom starszym i samotnym w naszej miejscowości.

Podjęte działania:

1. Wyjście na cmentarz choleryczny.

W dniu 3 listopada 2016 r. uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami panem Piotrem Wrona
          i księdzem Rafałem Rusinek udali się na cmentarz choleryczny. Uczniowie oczyścili mogiłę, zapalili znicze i pomodlili się za zmarłych.

Na cmentarzu tym pochowani są mieszkańcy Bliznego, którzy zmarli na zarazę w latach 1847 – 1848. W 2006r. parafianie ufundowali płytę nagrobną w 640 rocznicę lokacji wsi Blizne.

Szkoła już od kilku lat corocznie odwiedza ten cmentarz.

1. Obchody 11 listopada ze Środowiskowym Domem Samopomocy.

W ramach współpracy ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Bliznem uczestnicy tego ośrodka zostali zaproszeni i przybyli na patriotyczną prezentację słowno-muzyczną z okazji święta 11 listopada. Przedstawienie zostało przygotowane przez p. Agatę Kędrę.

1. Mikołaj od nas dla was.

Uczniowie naszej szkoły charytatywnie po lekcjach przygotowali paczki dla uczestników zajęć Środowiskowego Domu Samopomocy w Bliznem, a w dniu 6 grudnia czwórka uczniów udała się tam, aby przekazać mikołajkowe upominki.

1. Nie jesteśmy obojętni, pomagamy potrzebującym.

Nauczyciele języka angielskiego Szkoły Podstawowej i Gimnazjum wraz z uczniami włączyli się w pomoc chorej dziewczynce Idze. Uczniowie mogli zakupić słownik kieszonkowy w cenie 5 zł. Pieniądze z jego sprzedaży zostały przekazane fundacji.

1. Kolejna wizyta w ŚDS.

Wciąż w atmosferze świąt bożonarodzeniowych w dniu 11 stycznia uczniowie klas szóstych odwiedzili Środowiskowy Dom Samopomocy w Bliznem. Była to okazja aby wspólnie spędzić czas kolędując przy wspólnym stole i częstując się przepyszną szarlotką.

1. Zaproszenia dla rady rodziców.

Współpracując z Radą Rodziców uczniowie Zespołu Szkół w Bliznem pomogli w zorganizowaniu zabawy karnawałowej poprzez wykonanie pięknych pamiątkowych upominków dla wszystkich tych, którzy zechcieli wziąć udział w tej zabawie i tym samym wspomóc działania Rady Rodziców.

1. Góra Grosza

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Góra Grosza.

Podsumowanie akcji GÓRA GROSZA

Nominał

Ilość sztuk

Kwota

1 gr

2 gr

5 gr

10 gr

20 gr

50 gr

19575 szt

8. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2021r w naszej Ojczyźnie po raz X obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunami Koła przyłączając się do tych obchodów zapalili znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza. Wspólną modlitwą i minutą ciszy uczcili pamięć wszystkich, którzy walczyli i oddali życie w obronie naszej Ojczyzny.