W dniach 08.- 10.06.2022r. uczniowie klas ósmych uczestniczyli w wycieczce do Warszawy w ramach programu Poznaj Polskę. Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od Starówki, gdzie mogliśmy podziwiać piękne, stare kamieniczki. Stamtąd przeszliśmy do Archikatedry św. Jana Chrzciciela – jednej z najstarszych świątyń Warszawy. Od przewodnika dowiedzieliśmy się m.in., że w tym miejscu Piotr Skarga wygłaszał swoje kazania oraz została tam zaprzysiężona Konstytucja 3 Maja, a współcześnie odbywają się w niej ważne uroczystości narodowe. Następnie przejechaliśmy na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Mogliśmy tam m.in. zobaczyć groby Rudego, Zośki i Alka – bohaterów lektury „Kamienie na szaniec”. Odwiedziliśmy także tzw. kwaterę „Na Łączce”, gdzie pochowani zostali potajemnie pomordowani przez Urząd Bezpieczeństwa w latach 1945–1956. 27 września 2015 odsłonięto tam Panteon - Mauzoleum Niezłomnych - Wyklętych. W hołdzie bohaterom uczniowie zapalili znicz. Odwiedziliśmy także Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz innych znanych i zasłużonych Polaków. Ostatnim punktem programu tego dnia wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego – miejsce hołdu mieszkańców Warszawy, dla tych, którzy walczyli i oddali życie za wolność Ojczyzny. Uczniowie mogli obejrzeć m.in. krótki film ukazujący, jak wyglądała Warszawa po powstaniu warszawskim oraz zobaczyć eksponaty z tamtego czasu: opaski, legitymacje czy broń. Mogliśmy także przejść przez fragment murowanego kanału przełazowego i poczuć namiastkę tego, co czuli powstańcy, którzy codziennie kanałami przemieszczali się z jednego miejsca na inne, bezpieczne.
W drugim dniu odwiedziliśmy m.in.: Łazienki Królewskie i Belweder, Zamek Królewski oraz Stadion Narodowy, który wzbudził ogromną radość, zwłaszcza u naszych chłopców. Niewątpliwie dużą atrakcją był także przejazd metrem. Na zakończenie dnia, spacerując ulicami miasta, dotarliśmy do Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie akurat w tym czasie odbywała się zmiana warty honorowej.
W ostatnim dniu naszej wycieczki odwiedziliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dowiedzieliśmy się o życiu Żydów w Polsce na przestrzeni wieków, kulturze, tradycji oraz religia. Naszą przygodę z Warszawą zakończyliśmy w Pałacu Kultury i Nauki skąd mogliśmy podziwiać panoramę miasta.
Myślę, że wyjazd był bardzo udany. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć miejsca, które znamy z telewizji, lekcji historii i lektury. Trzy dni to za mało, żeby odwiedzić wszystkie ciekawe miejsca, ale może to stanowić pretekst, aby tam powrócić.
Agata Kędra