• Spotkanie z tradycją


          • Ze świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Łamanie się opłatkiem, śpiewanie kolęd, czy strojenie choinki stało się motywem przewodnim zajęć bibliotecznych zorganizowanych na platformie Microsoft Teams dla wychowanków świetlicy szkolnej, dnia 13 grudnia br. Zajęcia przeprowadził pan Piotr Boczar, bibliotekarz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie Filii w Brzozowie. Tematyka spotkania nawiązywała do tradycji bożonarodzeniowych kultywowanych w naszym regionie i kraju. Podczas prelekcji dzieci poznały symbolikę Świąt Bożego Narodzenia. Obejrzały również prezentację multimedialną ma temat zwyczajów i obrzędów adwentowych. Zajęcia przebiegły w miłej i świątecznej atmosferze.
             

          • Podziękowanie

          • Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Świętego Michała Archanioła w Bliznem składa serdeczne podziękowanie wszystkim Rodzicom, w szczególności Radzie Rodziców, za twórcze zaangażowanie i organizację kiermaszu bożonarodzeniowego. Dziękujemy również Ks. Proboszczowi oraz społeczności lokalnej za włączenie się w akcję i okazaną dobroć. Po raz kolejny wsparli Państwo naszą inicjatywę, a tym samym docenili trud i pracę włożoną w przygotowanie domowych wypieków, ozdób i dekoracji świątecznych.

             

            Maria Bieda

            dyrektor szkoły

          • XVII Mikołajkowy Turniej Gier i Zabaw Ruchowych

          • Tradycyjnie 6 grudnia w Szkole Podstawowej odbył się Mikołajkowy Turniej Gier i Zabaw Ruchowych. Tegoroczna edycja turnieju dedykowana była uczniom klas 1 – 3.
            Celem turnieju jest zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej, integracja środowiska szkolnego i przede wszystkim dobra zabawa w sportowym charakterze.
            Podczas turnieju 10 osobowe reprezentacje klas startowały w następujących konkurencjach:
            mikołajowa sztafeta, zamiana piłek, bieg z szarfami, odwracanie bombek, lepienie bałwana i skoki dodawane.
            W kategorii klas pierwszych zwyciężyła klasa I B, w kategorii klas drugich – wygrała klasa II B, kategorię klas trzecich wygrała klasa III A.
            Po zakończeniu turnieju wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i upominki.

          • „ Młodzi dla Niepodległej”

          •         Uczniowie wraz z opiekunami Wolontariatu oraz Szkolnego Koła Caritas działającego w naszej szkole, 11 listopada włączyli  się w obchody rocznicy niepodległości. O godz. 9.00  uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św. za Ojczyznę, po której rozdaliśmy parafianom i przybyłym gościom karteczki z cytatami św. Jana Pawła II –pod hasłem: „Myśląc Ojczyzna…”

            Udaliśmy się również na  grób żołnierzy poległych w obronie naszego kraju oraz pod tablicę pamiątkową ofiar poległych za wolność Ojczyzny, szczególnie  z naszej miejscowości,  znajdującą się na parafialnym cmentarzu.  Zapaliliśmy znicze, a następnie  minutą ciszy oddaliśmy hołd wszystkich bohaterom narodowych.

          • Nasza sztafeta czwartą drużyną w Polsce !

          • W dniach 25 – 26 października  rozegrano finał Mistrzostw Polski Szkolnego Związku Sportowego w sztafetowych biegach przełajowych w Olecku (województwo warmińsko – mazurskie)

            W kategorii Igrzysk Dzieci nasza drużyna występująca w składzie Maksymilian Żyła, Miłosz Kuźniar, Jarosław Kwolek, Mateusz Chęć, Szymon Kostka, Bartosz Kwolek oraz z będącymi w rezerwie Wiktorem Olejarskim i Franciszkiem Wroną zaprezentowała się wręcz wybornie i wywalczyła czwarte miejsce. Złoty medal zdobyła sztafeta SP Nr 3 w Aleksandrowie Łódzkim, na drugim miejscu uplasowała się SP Nr 6 w Kwidzynie, a trzecie przypadło SP Nr 303 w Warszawie.

            W starszej kategorii, w ramach IMS wystąpiła druga drużyna z Bliznego - wicemistrz województwa podkarpackiego z zawodów w Kolbuszowej. Sztafeta startująca w składzie: Bartłomiej Malinowski, Dominik Olejarski, Adrian Frydrych, Szymon Wrona, Kamil Szczepek i Adrian Wilusz (rez. Mateusz Szarek) pobiegła na miarę swoich możliwości zajmując w niezwykle mocnej stawce piętnaste miejsce.

          • Konkurs recytatorski

          •  

            „Polska – Moja Ojczyzna” pod takim hasłem, dnia 15 listopada br. odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej. Inicjatywa ta  została podjęta przez Wychowawcę świetlicy we współpracy z biblioteką szkolną. Celem głównym konkursu było zainteresowanie uczniów kl. I-III poezją patriotyczną oraz popularyzowanie wierszy ukazujących piękno naszej Ojczyzny. Podczas konkursu młodzi artyści zaprezentowali utwory poetyckie polskich pisarzy, m.in. Czesława Janczarskiego, Władysława Bełzy i Wandy Chotomskiej. Komisja konkursowa biorąc pod uwagę umiejętności interpretacyjne oraz ogólne wrażenie artystyczne recytatorów wyłoniła zwycięzców:

            I miejsce: Kamil Dydek (kl. 3a)

            II miejsce: Julia Pokrywka (kl. 3b)

            III miejsce: Amelia Skiba (kl. 2b)

            Wyróżnienie: Aleksandra Sabik (kl. 3a)

            Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.

          • „Jesienne wierszowanie”

          • W październiku br. nasza biblioteka już po raz kolejny przyłączyła się do obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji zorganizowała dla uczniów klas IV-VIII konkurs literacki „Jesień w poezji”. Celem głównym przedsięwzięcia było rozbudzanie wrażliwości na piękno i bogactwo języka ojczystego. Wśród licznych utworów poetyckich zgłoszonych do konkursu, Jury wyłoniło zwycięzców:

            I miejsce Bartosz Sabik kl. 8a

            II miejsce Sebastian Frydrych kl. 4a

            III miejsce Damian Rachwał kl. 5b

            Wyróżnienie: Sandra Duplaga kl. 8a; Filip Krok kl. 5b

            Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, gratulujemy kreatywności oraz talentu pisarskiego.

          • Wizyta policjanta w przedszkolu

          • "Policjant"

            Policjant to naprawdę przyjaciel nasz bliski.

            Przyjaciel, który myśli życzliwie o wszystkich.

            Myśli o bezpieczeństwie na ulicy i w domu,

            Zawsze spieszy z pomocą, kiedy trzeba komuś pomóc.

            Czuwa żeby się komuś coś złego nie stało.

            Z daleka już widzimy, jego czapkę białą.

             

            (zmodyfikowany wiersz Cz. Janczarskiego "Milicjant")

             

            9 listopada 2021 roku w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantami z Komisariatu Policji w Jasienicy Rosielnej. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi podstawowych zasad bezpieczeństwa. Policjanci przypomnieli dzieciom, jak należy bezpiecznie poruszać się po drogach oraz jak  prawidłowo przechodzić przez jezdnię.

            Podczas spotkania nasze przedszkolaki dowiedziały się także, jak bezpiecznie podróżować oraz jak zachowywać się w kontaktach z obcymi ludźmi i zwierzętami. Największym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja umundurowania i wyposażenia potrzebnego w codziennej pracy policji.

            Serdecznie dziękujemy przybyłym gościom za wspaniałe przeżycie i przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód policjanta.

            Wspólne zdjęcia było zwieńczeniem tej niecodziennej wizyty.

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • Dnia 10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Okolicznościowe przedstawienie przygotowali uczniowie klas 4-8 pod kierunkiem Pań Renaty Zając i Moniki Piotrowskiej, częścią muzyczną zajął się Pan Sławomir Duplaga. Akademia przypominała minione ciężkie czasy i wzbudzała w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Została ukazana sytuacja polityczna kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Wiersze i pieśni patriotyczne pozwoliły zrozumieć uczniom rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Dzień ten dla wielu z nas jest lekcją patriotyzmu i historii.

        • Pasowanie na ucznia klas pierwszych
          • Pasowanie na ucznia klas pierwszych

          • „ Święty Michale Archaniele

            Prowadź Nas”

            27 października 2021r. uczniowie klas pierwszych naszej szkoły złożyli uroczyste ślubowanie …

            „ My uczniowie klas pierwszych

            Szkoły Podstawowej im. Świętego Michała Archanioła

            Ślubujemy!

            … Godnie reprezentować Dobre Imię

            Naszej Szkoły…”

             

            Po ślubowaniu Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Wychowawcy wręczyli każdemu uczniowi kupione przez rodziców upominki.

                  Wspaniałych wyników w nauce, wzorowych zachowań, godnego reprezentowania Naszej Szkoły życzyli uczniom wychowawcy i Pani Dyrektor.

                  Wychowawcy dziękują rodzicom za wsparcie, zrozumienie i zakupienie upominków z tej okazji.

                  Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów. Mamy nadzieję, że słowa ślubowania, które uczniowie składali będą dla nich drogowskazem na długie lata szkolne.

             

            Wychowawczynie klas:

            Elżbieta Szerszeń

            Janina Słota

          • Program Operacyjny Polska Cyfrowa dotyczący zakupu sprzętu komputerowego dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR

          • Wójt Gminy Jasienica Rosielna informuje o kolejnym naborze wniosków do Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020 dotyczącego zakupu sprzętu komputerowego dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR. Jest to kolejny krok w walce z wykluczeniem cyfrowym, realizowany dzięki funduszom unijnym w ramach programu Cyfrowa Gmina.

            Zainteresowanych rodziców uczniów, których dzieci są członkami rodzin lub krewnymi w linii prostej (tj, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), którzy pracowali w zlikwidowanym Państwowym Przedsiębiorstwie Gospodarki Rolnej i zamieszkują w miejscowości, w której funkcjonowało w/w Przedsiębiorstwo oraz uczniów szkoły średniej, którzy ukończyli 18 rok życia, proszę o złożenie wybranych oświadczeń w Urzędzie Gminy Jasienica Rosielna – biuro podawcze, parter, które będą podstawą złożenia wniosku do Centrum Projektów Polska Cyfrowa i ubiegania się o środki finansowe przez Gminę Jasienica Rosielna.

            Otrzymane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu komputerowego, który przekazany zostanie dzieciom z rodzin byłych pracowników PGR. Projekt ma na celu zapewnienie dzieciom i młodzieży z tych terenów równego dostępu do rozwoju cyfrowego.

             

            Termin składania oświadczeń upływa 29.10.2021r.

            Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. (13) 430 60 33, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.15 do 15.15.

            Dokumenty do pobrania znajdują się tutaj

        • Święto Patrona
          • Święto Patrona

          •  „Patronie nasz, Święty Michale!

            Ku prośbom naszym się skłoń!

            Ucisz świata wzburzone fale,

            niech ciemne moce gromi twa dłoń”.

            29 września cała  społeczność szkolna obchodziła Święto Patrona  Szkoły Świętego Michała Archanioła. Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą, na której wspólnie dziękowaliśmy za dotychczasową opiekę nad naszą szkołą. i pomoc w zdobywaniu wiedzy, umiejętności i wzrastaniu w dobrym. Modliliśmy się za dzieci, młodzież, wszystkie rodziny z nasze parafii oraz dyrekcję szkoły, nauczycieli, wychowawców i  pracowników obsługi. Uczniowie złożyli kwiaty pod pomnikiem Świętego Michała Archanioła oraz oddali się na nowo  pod szczególną opiekę swego patrona.  W tym dniu odbyła się także  w każdej klasie słodka „Michałowa loteria fantowa”. Uczniowie  klas IV-VIII podczas zajęć z wychowawcą przygotowywali atrybuty świętego Archanioła wykorzystując materiały z recyklingu. Młodsi uczniowie z klas I-III  w dowolnej formie plastycznej przedstawiali swojego Anioła Stróża.

          • Spektakl profilaktyczny

          • W dniu 01.10.2021r. w ramach realizacji projektu GOPS pod nazwą ,,Profilaktyka w pandemii- mądre wsparcie i ochrona’’ do naszej szkoły przyjechał teatr profilaktyczny ,,Kurtyna’’, który zaprezentował spektakl pod nazwą ,,Impreza’’ dla uczniów klas 4-8.

          • Spotkanie z pisarzem Romcio Tomcio

          • Nazywany jest często autorem „rymowanych Ewangelii”. Ksiądz Jan Twardowski doceniał jego talent mówił, że wiersze te trafią do ludzkich serc. Pan Roman  Kempiński czyli Romcio Tomcio odwiedził 21 września naszą społeczność szkolną. Poprzez rymowanki, wiersze, piosenkę zachęcał uczniów do lektury swoich publikacji. Po spotkaniu z autorem była możliwość nabycia książek oraz rymowanych dedykacji z autografem. Uczniowie zostali zachęceni do czytelnictwa nabytych publikacji oraz do rozwijania swoich talentów aktorskich i poetyckich

            A oto jedna z rymowanek:

            Różne pokój ma znaczenia i też różnie się odmienia

            Lecz powiedzcie autorowi: Czym jest pokój Jezusowy?

          • Dzień Głośnego Czytania

          • 29 września br. w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, nasza biblioteka zainicjowała dla wychowanków świetlicy szkolnej akcję promującą czytelnictwo. Do wspólnej podróży w świat literatury dziecięcej wprowadził uczniów zaproszony gość - pani Elżbieta Szul, kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie Filii w Brzozowie. Podczas spotkania dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały pouczającej opowieści o Mocarzu Michale autorstwa Natalii Usenko. Chętnie odpowiadały również na pytania dotyczące treści przeczytanego tekstu. Ta wartościowa lektura przybliżyła najmłodszym ważne pojęcia, takie jak: dobroć, szacunek, przyjaźń.  Na zakończenie akcji uczniowie otrzymali od zaproszonego gościa kolorowe zakładki do książek i słodki poczęstunek.

        • Rozstrzygnięcie konkursu  historycznego  pt. "Tajemnice kapliczek i krzyży przydrożnych Polski wschodniej"
          • Rozstrzygnięcie konkursu historycznego pt. "Tajemnice kapliczek i krzyży przydrożnych Polski wschodniej"

          • 20 września br. zostaliśmy zaproszeni do Gminy Jasienica na  spotkanie autorskie Zofii Paczóskiej i Wojciecha Bardowskiego oraz rozstrzygnięcie konkursu  historycznego  pt. "Tajemnice kapliczek i krzyży przydrożnych Polski wschodniej". Odbyła się również promocja  książki w której  znalazły się historie kapliczek i krzyży z terenu gminy Jasienica Rosielna, Tryńcza, miasta Lubaczów, powiatu przeworskiego oraz powiatu węgrowskiego i gminy Jakubów na Mazowszu. W publikacji umieszczone zostały historie  trzech  kapliczek znajdujących się w Bliznem. Są to kapliczka  z figurą Matki Bożej Królowej Pełnej Łaski, historię kapliczki napisał Adrian Wilusz kl. VIII a,  następnie kapliczka przy drodze z Bliznego do Golcowej, historię kapliczki napisał Oliwier Śnieżek kl. VII a oraz krzyż w Bliznem przy drodze do Golcowej, historię krzyża napisał absolwent naszej szkoły      Jan Drożdżal.

            Uczeń naszej szkoły  Oliwier Śnieżek kl. VII a zajął

            III miejsce na  etapie rejonowym i zakwalifikował  się do etapu ogólnopolskiego w konkursie historycznym  pt. "Tajemnice kapliczek i krzyży przydrożnych Polski wschodniej"

            Dziękujemy wszystkim naszym uczniom i ich rodzicom za zaangażowanie się w ocalenie od zapomnienia unikalnej sztuki i tradycji naszego regionu. Wszystkich opisów nie udało się opublikować jednakże trud i wysiłek został nagrodzony  dyplomami i słodkimi upominkami. Wszystkim serdecznie Gratulujemy !!!

            W etapie  regionalnym udział brali:

            Jan Drożdżal-absolwent, Zofia Drożdżal kl. VIII a, Adrian Wilusz kl. VIII aAnna Cwynar kl. VIII b, Aneta Cwynar kl. VII a, Oliwier Śnieżek kl. VII a, Marek Skiba kl. VII b, Julia Florek kl. VII c

            W etapie  szkolnym udział brali:

            Bartosz Sabik kl. VIII a, Natalia Frodyma kl. VIII b, Zofia Masłyk kl. VIII b, Paweł Mrozek kl. VIII b, Weronika Korab kl. VIII b, Julita Targowska kl. VIII b, Kinga Terefenko kl. VII a, Mateusz Pliś kl. VI a Maciej Śmigiel kl. VI a

          • Tydzień Wychowania

          • https://tydzienwychowania.pl/wp-content/uploads/2020/08/rybka-315x170.jpg

                      “ W blasku ojcostwa” to  hasło XI Tygodnia Wychowania, który w naszej Ojczyźnie odbył się od 12 do 18 września. Podczas wspólnych katechez oraz spotkań formacyjnych, Ksiądz Proboszcz oraz Ksiądz Katecheta ukazywali naszym uczniom i młodzieży  dzieło wychowania oraz wzorce osobowe w świetle życia  św. Józefa,  bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz św. Stanisława Koski. Nie zabrakło pamięci modlitewnej za rodziców, nauczycieli, wychowawców, katechetów, pracowników szkoły oraz dzieci i młodzież.                                                                                                                   

            Ciekawą, żywą lekcją historii był referat wygłoszony 17 września przez p. mgr Agnieszkę Masłyk. Dzięki niemu mogliśmy wspólnie upamiętnić ofiary Sybiraków z Bliznego.